Piaskowanie – wszystko co należy wiedzieć

Nikt z nas nie lubi ręcznego czyszczenia – istnieją jednak,na szczęście, rozwiązania, dzięki którym możemy uniknąć tej przykrej konieczności. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie czyszczenia zróżnicowanego typu powierzchni jest piaskowanie. Metoda ta pozwala osiągnąć naprawdę kapitalne efekty, niemniej jednak pozostawiona powinna być fachowcom. 

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to dobrze znany ludzkości sposób czyszczenia, wykorzystywany już od lat 70 XIX wieku. Polega na oczyszczaniu powierzchni za pomocą tak zwanego ścierniwa, wyrzucanego ze specjalnego urządzenia przy wykorzystaniu sprężonego powietrza, lub cieczy (tzw. Piaskowanie na mokro). Nazwa tego zabiegu czyszczącego bierze się stąd, że niegdyś wykorzystywany był do tego celu piach kwarcowy. Choć nadal się go wykorzystuje, obecnie dużo większą popularnością cieszą się materiały takie, jak szklane kulki, śrut, czy elektrokorund. Usługa ta wykonywana jest w wielu miastach w Polsce, między innymi w Łodzi, a warto dodać, że oprócz efektów czyszczących wyrównuje ona powierzchnie jej poddane. 

Usługa ta pozwala więc między innymi oczyścić daną powierzchnię i usunąć jej stare powłoki, ujednolicić ją, a także nadać odpowiednią chropowatość. Dzięki temu zaś dużo łatwiejsze staje się wykonanie kolejnych etapów prac, na przykład malowania.

Najważniejsze zalety piaskowania

Warto podkreślić, że piaskowanie sprawdza się w naprawdę wielu sytuacjach, co czyni z niego bardzo uniwersalną usługę. Proces ten wykorzystywany jest zarówno w branży motoryzacyjnej (do czyszczenia naczep, czy podwozi), jak i na przykład do oczyszczania dużych, stalowych powierzchni (chociażby mostów). 

Usługa ta pozwala w szybki i prosty sposób pozbyć się z powierzchni czyszczonego przedmiotu chociażby niepotrzebnych warstw lakieru, czy też farby. Przydaje się w związku z tym przy różnego rodzaju pracach renowacyjnych – na przykład przy remontach pomników, czy przy odnawianiu konstrukcji z drewna.

Rezultaty uzyskiwane przy wykorzystaniu piaskowania można zaś porównać do efektów szlifowania. Warto jednak przy tym podkreślić, że dzięki piaskowaniu możliwe jest uzyskanie jeszcze bardziej gładkich powierzchni – można też oczyścić trudno dostępne powierzchnie. 

Warto też dodać, że piaskowanie w żaden sposób nie zarysowuje oczyszczanych powierzchni. Co więcej, profesjonalnie wykonana usługa może nawet zabezpieczyć metalowe powierzchnie przed korozją,

Co można usunąć z pomocą piaskowania?

Wykonywana SAWBUD https://saw-bud.net/piaskowanie/ działający na terenie miasta Łódź usługa pozwala w łatwy sposób oczyścić powierzchnię z wielu różnych zabrudzeń. Wśród tych szczególnie wrażliwych na możliwości piaskowania wymienić warto glony, wykwity, czy też zacieki i osady. Bardzo skuteczną ta metoda czyszczenia okazuje się jednak także w przypadku lakieru, farby, a nawet korozji. Piaskowanie bardzo często wykorzystywane jest choćby do usuwania nielegalnie namalowanego lub szpetnego graffiti.

Od czego zależy cena piaskowania

Piaskowanie to usługa, która kosztować może różną kwotę w różnych sytuacjach. Wpływ na cenę takiego zabiegu ma między innymi rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest czyszczona powierzchnia, a także jej wielkość. Nie bez znaczenia jest także ścierniwo wykorzystywane przy piaskowaniu – najtańszy jest piasek kwarcowy, choć jest on uznawany za stosunkowo niebezpieczny. Wreszcie, bardzo wiele zależy też od oczekiwanych efektów – im lepsze, tym wyższa będzie cena piaskowania.

Nikt z nas nie lubi ręcznego czyszczenia – istnieją jednak,na szczęście, rozwiązania, dzięki którym możemy uniknąć tej przykrej konieczności. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w zakresie czyszczenia zróżnicowanego typu powierzchni jest piaskowanie. Metoda ta pozwala osiągnąć naprawdę kapitalne efekty, niemniej jednak pozostawiona powinna być fachowcom.  Na czym polega piaskowanie? Piaskowanie to dobrze znany ludzkości sposób czyszczenia,…